Utdeling av Benjaminprisen
Alvimhaugen barneskole vant Benjaminprisen 2019 for sitt helhetlige og langsiktige arbeid mot rasisme og diskriminering. Tirsdag 4. februar 2020 var det utdeling av prisen hvor hele lokalsamfunnet på Alvim deltok.
Les også: Alvimhaugen barneskole vant Benjaminprisen
Les også: Juryens begrunnelse
Mer om skolen
Om skolen
Alvimhaugen barneskole i Sarpsborg kommune har i år 151 elever på 7. trinn, en klasse på hvert trinn. Elevene representerer 28 nasjonaliteter og vi er en mangfoldig skole. Skolen har med dette den prosentvise største andelen minoritetsspråklige elever i vår kommune. Skolen ligger i et flerkulturelt, fargerikt og intimt lite lokalsamfunn.
Alvimhaugen barneskole ønsker å gi, og gir daglig, bidrag til positiv sosial og kulturell utvikling. Det gjør vi ved at skolen også har rollen som nærmiljøhus og bidrar med mange positive aktiviteter før og etter skoletid og i helger. Skolen er dermed et samlingspunkt for barn og voksne. Skolen er grunnmuren i nærmiljøet, det er på skolen aktiviteten foregår fra morgen til kveld. Tilbud endres fra år til annet for hele tiden å kunne tilby det som barn, unge og voksne i nærmiljøet ønsker.
Skolen låner ut lokaler til barnebursdager og sammenkomster av ulike slag og til hygge. Skolen er også den eneste opparbeidede lekesonen i boområdet Alvim.
Skolen har fra sin oppstart i 1984 satset systematisk på arbeid mot rasisme og diskriminering. Skolen er en «Vi- skole», vi ser på mangfoldet i skolen og vårt nærmiljø som en ressurs. Det har også kommunal forankring, da vi både blir tatt med i kommunale, aktuelle prosjekter og får tilskudd til deler av vårt fokus på og arbeid med god integrering. Arbeidet involverer alle på skolen, både elever, lærere, fagarbeidere/assistenter og ledelse.
Dette jobber skolen mye med:
Vi er opptatt av at alle skal ha en god dag, både elever og voksne. Derfor snakker voksne også sammen om det som skjer på skolen og det som skjer på aktiviteter på ettermiddagen. Slik samhandler vi hvis/når noe ønsket eller uønsket skjer. Vi har fokus på «Et barn hele dagen». Skolen har et stabilt personale som kjennetegnes med mye omsorg og varme for alle elevene, alle er «elevene våre». De voksne er på plass ved klasseromsdøra når det ringer inn og alle klasser får lik oppstart hver dag.
I virksomhetsplanen 2020 konkretiseres arbeidet vårt. Her framgår at vi har fokus på skole-hjem samarbeid og kontakt med eksterne aktører i Sarpsborgskolen som PPT og Mobilt pedagogisk team. Skolen arbeider med Lions- programmet «Mitt valg» på alle trinn. Dette er en forpliktende, timeplanfestet aktivitet. Programmet er et forebyggende arbeid for styrking av elevenes sosiale kompetanse. Her tas også opp temaer som gruppetenkning, begrepsbruk og fordommer, bevisstgjøring og refleksjon. Vi har sosiale mål på planen hver uke og måned.
Skolen jobber mye med elevinvolvering. Vi har et aktivt elevråd, der teamleder skole har ansvar for rådets kontinuerlige arbeid. På bakgrunn av saker som tas opp av elevrepresentantene i «Klassens time», behandles disse i elevrådet. Elevrådet fremmer saker videre til skolens ledelse, eventuelt videre til FAU og Samarbeidsutvalget. Skolens verdidokument, husregler m.v. er utviklet slik.
Vi arbeider systematisk med pedagogiske verktøy som språkløyper, intensive lese- og regnekurs, individuelle tilpasninger mht oppgaver på skolen og hjemmeoppgaver / lekser. Trinn 1-5 bruker iPad som læringsverktøy hver dag, trinn 6-7 benytter bærbar PC.
Vi følger opp elevenes faglige utvikling med halvårlige elevsamtaler mellom elev og lærer, samt utviklingssamtaler mellom elev, foresatte og lærer. I flere tilfeller er det behov for tolk i disse samtalene.
Elevenes sosiale /psykososiale miljø
Skolens visjon er «Trivsel skaper motivasjon for læring». Vi informerer jevnlig foresatte ved skolen om Opplæringslovens § 9A, og har prosedyrer for oppfølging av saker knyttet til denne paragrafen. Videre informeres det om trivsels og ordensregler, tilsynsplanen for å ivareta elevenes læringsmiljø og sikkerhet i friminutt og pauser, samt handlingsplan mot mobbing og rasisme.
Skolens husregler og trivsels- og ordensreglement henger synlig på skolen, det samme gjør skolens sosiale læringsmål for skoleåret.
For å ivareta et godt skolemijø, har vi forsterket tilsyn i alle friminutt, det er mange voksne ute og følger med.
Skolen vår ble godkjent som helsefremmende skole høsten 2018. Vi legger til rette for at elevene får en anbefalt tid til å spise medbrakt (sunn) matpakke, og at elevene får tilstrekkelig med pauser til å være fysisk aktive.
Høsten 2020 stod skolens nye, flotte utekjøkken klart til bruk, og målet er at vi får brukt dette kjøkkenet mye både i undervisning og på aktivitetsdager.
Alvimhaugen barneskole – en møteplass for alle på Alvim
Vi har vårt eget verdidokument som uttrykker skolens overordnede mål, grunnleggende verdier og skolens læringssyn, hva elevene skal oppleve på skolen. Dessuten vises det her til skolens forventninger til foresatte og hva foresatte kan forvente av alle ansatte på skolen.
- I lokalmiljøet / nærmiljøet Alvim skal skolen vår være et samlingspunkt for små og store. Her er en rekke aktiviteter som ivaretar dette arbeidet, flere i samarbeid med FAU og/eller Alvim velforening som nylig er etablert. Vi har skolefrokost hver tirsdag til fredag fra kl 07.45, slik får elevene en god start på dagen.
NB! NÅ SOM SKOLEN DRIFTES PÅ RØDT NIVÅ ( TRAFIKKLYSMODELLEN) IFM NASJONALE UTBRUDD AV COVID-19 VIRUSET SÅ ER TILBUDET OM SKOLEFROKOST OG MATSERVERING I SKOLE OG SFO SATT PÅ VENT INNTIL VIDERE.
- Etter skoletid er det en rekke gratistilbud til alle som bor på Alvim:
- Åpen møteplass for barn og voksne mandager, velforeningen arrangerer
- Allidrett
- Dansegruppe
- Gitarkurs
- Verdensspeilet tirsdager og torsdager, et uforpliktende treffsted der barn og unge kan drive forskjellige aktiviteter, her får de også et måltid varm mat
- Fredags, som igjen er allidrett. Her samarbeider skolen med Sarpsborg idrettsråd, instruktørene er fra idrettslag og foreninger i kommunen
- NB! VERDENSSPEILETS TILBUD ER SATT PÅ VENT INNTIL VIDERE. OPPDATERING OG INFORMASJON KOMMER TIL FORELDRE OG FORESATTE FRA SKOLEN SÅ FORT DET ER OPPSTART AV TILBUDET IGJEN.
- Leksehjelp for foreldre og elever som ønsker det
Kommunens satsinger som Alvimhaugen skole deltar aktivt i
- «Tett på» i barnehager og skole. Handlingsplanen skal forebygge radikalisering og utenforskap. Målet med planen er at barn og unge skal vokse opp til å bli trygge og robuste medborgere og utrustes til å gjøre bevisste veivalg for seg selv og Sarpsborg-samfunnet. Kommunen ønsker å forebygge ekstremisme ved å styrke arbeidet med demokratisk kompetanse. Skolen er sammen med hjemmet de viktigste sosialiseringsarenaer for barn og unge. Grunntanken er at dette gjøres gjennom arbeid med demokratisk kompetanse knyttet til:
- Inkludering
- Kristisk tenkning
- Mangfolskompetanse
- Prosjekt «Motkraft», et undervisningsopplegg om toleranse- og demokratiforståelse i Sarpsborgskolen. Her gjennomgås temaer som demokrati / folkestyre, toleranse / fordomsfrihet / åpenhet, inkludering og integrering, temaer og virkemidler som motkraft til radikalisering og voldelig ekstremisme.
- «MOTløft- prosjektet: Mot til å møtes – Et løft for å forebygge».
Sarpsborg kommune har en egen «Kommundelplan mangfold, inkludering og likeverd 2016-2028» med egen handlingsdel. Skolen følger denne planen.
Skolen, FAU og velforeningen i samarbeid
Det samarbeides om en rekke tiltak:
- FAU gir gratis skolegensere til alle elevene på skolen.
- Velforeningen arrangerer hobbykvelder, bowlingkvelder, Yoga, bingokvelder, matkurs for Verdensspeilet, for familier og for kvinner (da benyttes skolekjøkkendet). Det arrangeres høsttakkefest, juleverksted, julegateåpning og «Alvimdagen».
- Ungdomsfellesskapet på Alvim er et nytt tilbud i skolens lokaler. Det er et ungdomstreff for 13- 19-åringer, dvs for ungdommer eldre enn våre elever, men svært viktig for nærmiljøet.
- FN- dagen blir arbeidet med og markert i hver klasse
Hvert nytt skoleår produseres det en skolekatalog med bilder av alle klassene med sine lærere og assistenter/fagarbeidere. Skolen trykket opp skolekatalogen gratis til hver elev.