>Ny målestasjon for luftkvalitet

Fant du det du lette etter?

Takk for din tilbakemelding

Hva forsøkte du å finne?


Disse tilbakemeldingene blir ikke besvart.
Ikke skriv noe personsensitivt.

Ny målestasjon for luftkvalitet

Publisert: 29.11.2015

En ny målestasjon skal nå måle luftkvaliteten ved en av de mest trafikkerte stedene i Sarpsborg, på Alvimhaugen.

Kommunene i Ytre Østfold samarbeider om overvåking av luftkvaliteten i distriktet. Fredag 27. november ble den nye stasjonen åpnet av ordførerne i Sarpsborg og Fredrikstad, sammen med Fylkesordføreren og representant fra Statens vegvesen. Astma- og allergiforbundet deltok også på åpningen.

Svevestøv dreper

Det er beregnet at det årlig dør mellom 1000 og 2000 mennesker i Norge på grunn av sykdommer forårsaket av svevestøv. EFTA-domstolen har dømt Norge for brudd på EUs luftkvalitetsbestemmelser.

Forurensningsnivået i Fredrikstad og flere andre norske byer har periodevis ligget over de tillatte grenseverdiene - og langt over det som er helsemessig forsvarlig. Med bakgrunn i dette er det ønske om å få mer kunnskap om hvordan luftkvaliteten er nær store veier i Sarpsborg.

Måler nitrogendioksid og finstøv

Den nye målestasjonen er plassert på Alvimhaugen, ved snuplassen innerst i Utsiktsveien. Stasjonen er betalt og skal driftes kommunene Sarpsborg, Fredrikstad, Moss og Halden, samt Statens vegvesen og Østfold fylkeskommune.

Målestasjonen skal måle både nitrogendioksid og svevestøv. Nitrogendioksid nær veier kommer hovedsakelig fra dieselmotorer. Finstøv kommer i hovedsak fra vedfyring, men også noe fra forbrenningsmotorer. Det grove støvet kommer fra veitrafikk og slitasje på asfalt.

Målingene blir fra og med fredag tilgjengelige på www.luftkvalitet.info